ZáHlAWí Na BlOg

13. dubna 2009 v 9:11 |  ♥NáVoD Na DeSiNg♥

O záhlaví a doporučení při jeho tvorbě :

Záhlaví tvoří základní část designu blogu (při tvorbě designu je nejsnažší začít záhlavím) a rozhodně si myslím, že stojí zato si na něm dát záležet.
Je tím prvním co návštěvníka přímo praští do očí. Návštěvník tak získává o blogu svůj první dojem a mnohdy se podle něj rozhoduje, zda-li blog podrobněji prozkoumá, nebo opustí.
 • Snažil bych se dělat záhlaví přiměřeně velké. Max. okolo 500 pixelů. Je nepraktické a poměrně nepříjemné vidět pouze záhlaví bez jakéhokoliv textu, nebo menu (navigace) při každém načtení nové stránky.
 • Nezapomeň, že na www.blog.cz není možné nahrát obrázky větší než 400kB. Při tvorbě, nebo hledání obrázku do záhlaví si vždy zkontroluj, zda-li bude obrázek vůbec možno použít. Více se o obrázcích dozvíš v části "Návody na Design - Obrázky na Blog"

 • Záhlaví dělej tak, aby na první pohled vypovídalo o čem blog je.
 • Aby si návštěvníci lépe zapamatovali tvůj blog, napiš do záhlaví jeho adresu/název.
 • Někteří blogeři volí různé obměny pro umíštění záhlaví. Sice se už nejedná o záhlaví v pravém slova smyslu, ale účelově poslouží stejně.
  Ukázka 1 - V tomto případě tvoří záhlaví obrázek vložený na okraj stránky.
  Nevýhoda je, že se nedá přes něj vrátit na úvodní stránku blogu (určitě bych v tomhle případě použil drobečkovou navigaci, nebo vilitelný horní box do kterého bych umístil odkaz na úvodní stránku). Výhodou může být (pokud zadáš "fixovat"), že obrázek je stále vidět i když sjíždíš text dolů.
  Ukázka 2 - U tohoto příkladu je z pozadí blogu zároveň vytvořeno i záhlaví (podobně jako na tomto webu). Lze se přes něj vracet na úvodní stránku.
 • V čem si vytvořit, nebo upravit obrázky do záhlaví na blog (i pozadí)

  Skvělý program zdarma je PhotoFiltre Studio. Stáhnout v češtině a dozvědět se o něm více můžeš v sekci "Návody na Blog - PhotoFiltre česky". Je vhodný zejména pro jednoduché záhlaví, skládající se z více obrázků.
  Obdobným programem je
  GIMP 2, jenž je rovněž zdarma a v češtině. Oproti Photofiltre pokročilejší a vhodnější pro tvorbu pozadí (příjde mi ale poněkud zmatený).
  Velmi pěkné záhlaví i pozadí si můžeš vytvořit v programu
  Inkscape, který je zaměřen na tvorbu vektorové grafiky. Tak jako předešlé programy je také zdarma a v češtině. Na program zdarma má velmi pokročilé vlastnosti (určitě stojí za vyzkoušení).
  Nakonec můžu doporučit profesionální program
  Adobe Photoshop. Bohužel je zdarma pouze na 30 dní a není v češtině.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama